a k t u a l n e   p r o j e k t y


Festiwal Ars Elettronica,
Lwów, kwiecień 2012


 
Wykłady na Uniwersytecie Dzieci,
Warszawa, kwiecień 2012



 Zajęcia terapii ruchowej, Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika,
Kraków, marzec-maj 2012


 
Jubileusz 10-lecia Szkoły Podstawowej nr 2,
Bielsko-Biała, styczeń 2012 
o



 Zajęcia terapii ruchowej, Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika,
Kraków, styczeń 2012


 
Festiwal Audio Art,
Kraków, listopad 2011



Instalacja "SoundLoom" w Bunkrze Sztuki,
Kraków, listopad 2011 
o



 Zajęcia terapeutyczne, Szkoła Podstawowa nr 10,
Bielsko-Biała, październik 2011




Konferencja Digital Day - Allianz,
Warszawa, październik 2011



Festiwal Muzyki Improwizowanej Ad Libitum,
Warszawa, październik 2011



 
Zajęcia na Uniwersytecie Dzieci,
Kraków, październik 2011 



 
Wywiad dla portalu Interia.pl

 Artykuł można przeczytać tutaj: link



Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi,
Kazimierz Dolny, lipiec-sierpień 2011


Podczas festiwalu "Dwa Brzegi" reprezentowaliśmy firmę Allianz. Instalacja z naszym instrumentem została umieszczona w firmowym namiocie na rynku w centrum miasta i udostępniona była dla publiczności.

Instalacja cieszyła się dużą popularnością nie tylko wśród dzieci. Obok atrakcji, takich jak granie i dyrygowanie na niewidzialnych strunach, zainteresowani mogli zagrać w interaktywne gry dźwiękowo-ruchowe, ze specjalnie przygotowaną grafiką ze znanymi motywami Kazimierza. Zwycięzcy byli nagradzani firmowymi upominkami.




Koncerty Gaude Polonia,
Kraków, lipiec 2011

Dwa koncerty z wykorzystaniem po raz pierwszy naszego nowego, eksperymentalnego instrumentu MonoChord odbyły się na Akademii Muzycznej oraz w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay.



Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej,
Koncert na Akademii Muzycznej w Krakowie, czerwiec 2011

Podczas festiwalu Krzysztof Knittel wykonał na instrumencie utwór własnej kompozycji, w towarzyszeniu dźwięków elektronicznej gitary Aleksandera Chimakova. Swoją aranżację na elektronicznej harfie zaprezentował również Marcin Wierzbicki. Koncert odbył się na scenie kameralnej Akademii Muzycznej.
Obejrzyj fragment koncertu:


Festiwal Musica Electronica Nova
Wrocław, maj 2011
Po raz  kolejny zaprezentowaliśmy nasz instrument jako interaktywną instalację na festiwalu muzyki nowoczesnej. Festiwal Musica Electronica Nova to międzynarodowy przegląd muzyki nowoczesnej z wykorzystaniem elektroniki i multimediów. Nasza instalacja "Iter/Eter" stanęła na Politechnice Wrocławskiej, wzbogacona o nową wersję oprogramowania.


IV Central European Communication Forum
Kraków, maj 2011

Tematyka międzynarodowej konferencji, zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej oraz wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, koncentruje się wokół szeroko pojętej komunikacji. Tematem wykładów otwartych i paneli dyskusyjnych była edukacja w dziedzinach komunikacji, m.in. takich jak dziennikarstwo oraz prezentacja nowoczesnych technologii komunikowania. Podczas swojego wykładu otwartego Piotr Sych przedstawił instrument 4D MOTION jako innowacyjne urządzenie do komunikacji poprzez sztukę i poprzez możliwość angażowania różnych zmysłów - przekazywanie komunikatów, emocji i treści ruchem, dźwiękiem i obrazem. 


 Łódzkie Spotkania Baletowe - Teatr Wielki w Łodzi
Łódź, kwiecień-maj 2011

Zaproszenie do współpracy od Teatru Wielkiego w Łodzi stworzyło możliwość po raz pierwszy spektakularnego wykorzystania na dużą skalę instrumentów 4D MOTION w sztuce teatru tańca. Instrumenty stanowiły część oprawy muzycznej i scenograficznej w spektaklu "Spotkania w dwóch niespełnionych aktach" - głównego, artystycznego wydarzenia w ramach festiwalu "Łódzkie Spotkania Baletowe".

Istotą spektaklu było spotkanie i współpraca artystyczna tancerzy-seniorów Teatru Wielkiego w Łodzi z młodymi tancerzami Baletu Poznańskiego. Twórcą idei, jak również reżyserem i choreografem całego wydarzenia była Ewa Wycichowska. Spotkanie różnych generacji miało miejsce również na polu muzyki - część muzyki skomponowali młodzi kompozytorzy: Paulina Załubska, Marcin Stańczyk, Artur Zagajewski we współpracy z głównym twórcą muzyki do spektaklu, znanym kompozytorem, Krzysztofem Knittlem. To właśnie Krzysztof Knittel był pomysłodawcą zestawienia elektronicznych dźwięków naszego instrumentu z instrumentalnymi brzmieniami orkiestry.

W przedstawieniu zostały wykorzystane nasze trzy instrumenty. Podczas spektaklu Krzysztof Knittel wykonał część muzyki na żywo, grając na naszej elektronicznej harfie. Duży model instrumentu 4D MOTION wykorzystała Ewa Wycichowska w swojej choreografii - duża harfa pojawiła się w scenie finałowej. Pary tancerzy poruszały się w w przestrzeni ramy, wydobywając dźwięki, co symbolizowało tytułowe "spotkania". 

Obejrzyj fragmenty spektaklu:


Trzeci instrument został zaadaptowany do instalacji autorstwa Ewy Bloom-Kwiatkowskiej, autorki scenografii spektaklu.  Nasz harfa stała się "oknem" wielkiej klatki, usytuowanej w foyer. Podczas przerw w spektaklu artyści tańczyli w przestrzeni klatki, generując muzykę z harfy. Do swojego performance zaangażowali również publiczność, zapraszając ich do zagrania na niewidzialnych strunach.


III Ogólnopolska Konferencja Metodyczna Nauczycieli Muzyki
Rynia, kwiecień 2011

Celem Konferencji Metodycznej Nauczycieli Muzyki  jest podniesienie jakości i uatrakcyjnienie metod edukacji muzycznej w Polsce, poprzez wspólne szkolenia, warsztaty i dyskusje nauczycieli muzyki. Tegoroczny program konferencji składał się z wykładów plenarnych, paneli dyskusyjnych, koncertów i prezentacji wydawnictw edukacyjnych i muzycznych. Podczas konferencji Piotr Sych przeprowadził otwarty wykład, prezentując instrument 4D MOTION. Tematyka wykładu koncentrowała się wokół konieczności wprowadzania nowoczesnych technologii do edukacji muzycznej oraz wykorzystania instrumentu jako innowacyjnej i atrakcyjnej metody nauczania muzyki.  



Festiwal Teatrów Amatorskich "Mikstura"
Białystok, marzec 2011

Festiwal "Mikstura" to ogólnopolski przegląd i konkurs teatrów amatorskich, z towarzyszącymi warsztatami i pokazami. Na tegorocznym festiwalu jedną z głównych imprez towarzyszących był pokaz naszego instrumentu i prezentacja jego możliwości scenicznych. Podczas spotkania młodzi aktorzy i publiczność mogli osobiście wypróbować instrument.  



Wykłady otwarte na Uniwersytecie M. Curie-Skłodowskiej
Lublin, styczeń 2011 

Spotkania z wykładowcami, muzykami i studentami w zakładzie muzykoterapii i edukacji muzycznej zostały zorganizowane we współpracy z doktorem muzykoterapii Krzysztofem Stachyrą. Tematyką wykładów i dyskusji było wdrażanie nowoczesnych technologii w terapii i edukacji. Obok pokazu naszych instrumentów: 4D MOTION i Banana Keyboard, swoje metody muzykoterapii zaprezentował również muzyk Maciej Wieżyński.



 
IX Festiwal Muzyki Nowej, Bytom, grudzień 2010

Pokaz 4D MOTION w Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika" zainaugurował festiwal. Muzycy, artyści i uczniowie z całego Śląska, którzy odwiedzili "Kronikę" w trakcie trwania festiwalu, mogli osobiście wypróbować instrument, zobaczyć i usłyszeć jego możliwości oraz porozmawiać z twórcą Piotrem Sychem.



Share, Klub Fabryka, październik 2010

SHARE to organizacja skupiająca społeczność nowych mediów, wspierając współpracę i wymianę doświadczeń wśród artystów i twórców, lokalnie i globalnie. Działania pod szyldem SHARE odbywają się na całym świecie. Celem cyklicznych spotkań w charakterze multimedialnych jam'ów jest prezentacja twórczości audio-wizualnej i wzajemna wymiana pomysłów, rozwiązań przy użyciu sprzętu elektronicznego, odnośnie najnowszych osiągnięć technologii i filozofii nowych mediów. 
Pokaz 4D MOTION w Klubie Fabryka mogli oglądać uczestnicy SHARE w Wiedniu, Berlinie i Utrechcie poprzez internetową transmisję na żywo.



Warszawska Jesień, ArtMusFair, wrzesień 2010

Trzy instrumenty ustawione w kształt trójkąta stanowiły część interaktywnej instalacji audiowizualnej "qub", skonstruowanej na dziedzińcu Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Efekt trójwymiarowości dźwięku został uzyskany przez ułożenie głośników w formę dwóch wielkich sześcianów, tworzących dwie przestrzenie dźwiękowe. Autorzy dźwięku to czołowe postaci polskiej sceny elektroakustycznej - Krzysztof Knittel i Marek Chołoniewski. Integralną częścią instalacji była wizualizacja autorstwa Macieja Walczaka.



Koncert Free Improv
Krzysztof Knittel - 4D MOTION
Andrzej Smirnov - theremin
Franziska Baumann - wokal
Marek Chołoniewski - iphone


Konferencja "Modelowanie Cybernetyczne Systemów Biologicznych"
Maj 2010

Konferencja zorganizowana przez Zakład Bioinformatyki i Telemedycyny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego I Laboratorium Biocybernetyki i Laboratorium Biocybernetyki Katedry Automatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Piotr Sych i Iwona Kubiak zaprezentowali najnowsze oprogramowanie 4D Motion połączone z pokazem możliwości zastosowań medycznych.  



Wykład na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
kwiecień 2010


W otwartym wykładzie uczestniczyło grono profesorów psychologi, muzykologi oraz studenci uniwersytetu. Prezentacji towarzyszyła dyskusja o zastosowaniach 4D MOTION w dziedzinach terapii (m.in. fizjoterapii, muzykoterapii).
........

Cykl zajęć z dziećmi w Domu Wczasów Dziecięcych w Porąbce, 
kwiecień 2010

Dom Wczasów Dziecięcych jest specyficzną placówką opiekuńczo-wychowawczą, organizującą "zielone szkoły" - wczasy dla dzieci i młodzieży o bogatym programie zajęć edukacyjno-rekreacyjnych. Spotkania z dziećmi poprzedziła prezentacja 4D MOTION dla kadry pedagogicznej ośrodka. Podczas zajęć, urządzonych w formie zabawy, uczniowie mogli odkryć swoje indywidualne zdolności muzyczno-choreograficzne.

Zajęcia zostały urozmaicone grami edukacyjnymi.


Spotkania z młodzieżą w warszawskich szkołach społecznych, 
kwiecień 2010

Zajęcia zostały zorganizowane przez Związek Kompozytorów Polskich w ramach poszerzania edukacji muzycznej. Prezentacje z aktywnym udziałem uczniów odbyły się w Gimnazjum Stowarzyszenia Kultury i Edukacji oraz w Szkole Podstawowej nr 86 Stowarzyszenia Kultury i Edukacji.



Nowy model 4D MOTION

Rama najnowszego modelu 4D MOTION została powiększona do rozmiarów 1,85 x 2,50 m, a liczba strun do 46-ciu. (Instrument w standardowej wersji ma format kwadratu o boku 1,25 m i posiada 32 struny.) W powiększonym modelu urządzenia mieści się swobodnie sylwetka od 1 do 3 dorosłych ludzi, w zależności, czy ramkę ustawimy pionowo, czy poziomo. Nowy instrument został stworzony przede wszystkim w przeznaczeniu do audiowizualnych pokazów scenicznych, w których główną rolę odgrywa dynamika ciała ludzkiego. Dźwięk, obraz, światło mogą być w spektakularny sposób sterowane ruchem artysty, tancerza, aktora.
Obejrzyj pierwsze testy nowego modelu 4D MOTION:


Konferencja „Badania naukowe nad edukacją artystyczną i kulturową”, Ustroń, marzec 2010 r.

Na III Międzynarodowej konferencji "Badania nad edukacja artystyczną" dr inż. Peter Sych i dr Iwona Kubiak  - psychoterapeuta wygłosili referat "Percepcja multisensoryczna" na temat skuteczności metod nauczania z użyciem 4D MOTION. W ramach wykładu zostały przedstawione pozytywne wyniki wstępnych badań, prowadzonych na wydziale Stosunków Międzynarodowych i Pedagogiki Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej.

Prezentacja najnowszego oprogramowania do celów edukacyjnych


Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, styczeń 2010 r.

Na akademii odbyły się prezentacje urządzenia na Wydziale Metalurgicznym, w Katedrze Robotyki i Mechatroniki oraz w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki.


Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej, grudzień 2009 r.

Wykład o zastosowaniach 4D MOTION w rehabilitacji na wydziale fizjoterapii zapoczątkował projekt naukowo-badawczy. Celem badań, przeprowadzanych we współpracy z dr psychoterapii Iwoną Kubiak, jest sprawdzenie skuteczności urządzenia w diagnostyce i leczeniu dysleksji oraz podobnych zaburzeń psychicznych.



Festiwal Audio Art w Krakowie,  listopad 2009 r.

Na festiwalu została ponownie zaprezentowana interaktywna instalacja "Iter/Eter". Jej pokaz w krakowskim Empiku był częścią inauguracji festiwalu. W kolejnych dniach instrument można było oglądać w Bunkrze Sztuki.


Music Media w Krakowie, październik 2009 r. 

Na targach sprzętu muzycznego zaprezentowaliśmy nasze dwa najnowsze modele instrumentów, na stoisku promującym Akademię Muzyczną w Krakowie.


 Festiwal Warszawska Jesień, wrzesień 2009 r.

Podczas 52-go międzynarodowego festiwalu muzyki współczesnej 4D MOTION zostało zaprezentowane w formie interaktywnej instalacji "Iter/Eter" w artystycznej koncepcji prof. Marka Chołoniewskiego. Najnowszej 32-strunowej wersji instrumentu towarzyszyło specjalne oprogramowanie napisane przez Jana Chołoniewskiego i Marcina Pączkowskiego z Akademii Muzycznej w Krakowie. Przewodnim tematem instalacji była audiowizualna prezentacja artystycznego dorobku Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.



Festiwal Audio Art w Krakowie,  grudzień 2008 r.

Pierwszy pokaz instrumentu 4D MOTION odbył się na Audio Art - międzynarodowym festiwalu nowoczesnych sztuk audiowizualnych. 4D MOTION jako interaktywna instalacja została zaprezentowana na Akademii Muzycznej w Krakowie z inicjatywy prof. Marka Chołoniewskiego. W tworzeniu instalacji wziął udział absolwent dyrygentury Marcin Pączkowski, który napisał oprogramowanie dźwiękowe. Spektakularnym wydarzeniem był performance, który odbył się na dachu Akademii Muzycznej. 
Marcin Pączkowski i Olga Mytnik grający na niewidzialnych strunach